Klasik data networkleri için VoIP ve Video over IP sıkıntılara neden olmaktadır. VoIP ve video için kullanılan paket boyutları diğer veri paketlerinden farklıdır ve veri paketleri için problem olmayan zaman hassasiyeti video ve VoIP için önemlidir. Hem veri paketleri hem de VoIP ve video aynı ağı, aynı cihazları kullanırken ağ ihtiyaçları birbirinden neredeyse tamamen farklıdır.

VoIP-Dashboard

OmniPeek Enterprise sunduğu detaylı izleme, analiz ve sorun çözme becerisiyle medya ve verinin gönderildiği ağlarda farklı cihazlar kullanılması ihtiyacını ortadan kaldırır. OmniPeek Enterprise ile ağ uzmanları gönderilen her ses ve video stream için kaliteyi görebilir ve performans arzu edilen değerin altına düştüğünde uyarılır. Herhangi bir şekilde düşük performansla karşı karşıya kalındığında ağ uzmanları detaylı incelemeye geçerek problemi tespit edip, hızlı ve kolay bir şekilde ortadan kaldırabilir.

OmniPeek jitter dahil görüşme performansını takip eder.

OmniPeek direk olarak paket streamden jitteri hesaplayabilir.

OmniPeek gecikme, throughput ve daha birçok ağ problemlerinin detaylı analizine imkân sağlar. Açık görüşmeler pahalı ses ve video işleme donanımına ihtiyaç duyulmadan analiz edilebilir. Ses ve video decode ve analizine ilave olarak, OmniPeek aynı zamanda açık her görüşme için real-time olarak call setup mekanizmasıyla ilgili hususları da değerlendirip size sunar. Bütün açık ve biten görüşmeler karşılaşılabilecek problemlerin çözümü için liste şeklinde size sunulur.

OmniPeek görüşme başına bütün sinyalleşme (RTCP durum raporu dahil), ses ve video streamlerine (RTP) ulaşır ve görüşmeye katılan bütün uç noktaları da kapsayacak şekilde sinyalleşme mesaj akışını size sunar. Bu bilgiler her görüşme için call setup süresinin ölçülmesi ve Call Detail Record (CDR) bilgilerinin verilmesini kapsar.

“Calls” görünümünde bütün görüşmeler arayan, aranan ve sonlandıran bilgileri dâhil capture sırasına göre gösterilir.

Ayrıntılı sinyalleşme analizi aşağıdaki protokoller için sağlanmaktadır:

  • SIP
  • H.323
  • Cisco SCCP
  • Avaya CCMS
  • MGCP
  • RTSP
  • AMR
  • Ve diğerleri

OmniPeek Enterprise real time VoIP izleme ve analizini Ethernet, Kablosuz, 10GbE ve WAN ile birleştirebilen tek network analizörüdür.

voip_monitoring_diagram

Gelişen teknolojiye paralel ortaya çıkan yeni nesil ağlarda işlerini yürüten işletmeler için, ağ uzmanları VoIP uygulamaları ve görüşmelere özel ihtimam vererek tüm networkteki trafiği analiz edebilmek durumundadırlar. OmniPeek, ne tür farklı bir trafiğin ağı olumsuz yönde etkilediği bilgisini ağ uzmanlarına sunabilmektedir.

VoIP çözülmesi zaman alan birçok soruna neden olabilmektedir:

VoIP ağdaki problemleri çabuk bir şekilde çözme hususunda ağ uzmanları üzerinde baskı oluşturmaktadır. Neden? Kullanıcı diğer uygulamaların çalışmasındaki gecikmelere müsamaha gösterirken VoIP görüşmelerindeki ses bozukluğu, çağrının kesilmesi gibi problemlere müsamaha göstermeyecektir. İş hayatında telefon görüşmeleri çok önemlidir ve VoIP sorunu işin durması gibi bazı sıkıntılara neden olabilmektedir.

VoIP ağ uzmanlarının çok kısa bir sürede telefon ve ses teknolojisi konusunda kendilerini yetiştirmeleri gerektirmektedir. VoIP problemi, uygulamalardan veya protokollerden kaynaklanabileceği gibi basit bir ağ probleminden veya aynı anda her ikisinden de kaynaklanıyor olabilir. Son döneme kadar, ağ uzmanları ağ analizörü ve VoIP analizörü arasında tercih yapmak zorunda idi. Her ikisini de uygun bir fiyata sunan bir çözüm yoktu. Dolayısıyla, her ağ uzmanı VoIP ağlarındaki problemleri gözlemleyip analiz etme imkânına sahip değildi.

VoIP izleme ve problem çözme ürünlerinin birçoğu donanım bazlı, tekel, pahalı ve taşınabilir değil. Donanım bazlı çözümler VoIP uygulamalarının maliyetini artırmakta ve uzmanlar için problemin tespiti ve giderilmesini zorlaştırmaktadır. Bu tür cihazların maliyetlerinin yüksekliği tedarikini güçleştirmekte ve ağ uzmanlarının VoIP problemlerini tespit ve giderme olanaklarını olumsuz etkilemektedir.

VoIP İzleme Analiz Çözümümüz  

VoIP çözümleri kullanan organizasyonlar için WildPackets’ın Network Analiz Çözümleri, özellikle VoIP görüşmelerine yoğunlaşarak tüm ağı izleyip analiz etmenize ve herhangi bir problem meydana geldiğinde ağdaki trafiği olumsuz yönde etkilen hususu tespit etmenize imkân sağlar. OmniPeek Enterprise aynı anda Ethernet, kablosuz, 10GbE, WAN ile ses ve video ve IP için izleme ve çözüm imkânı sunan dünyadaki tek network analizörüdür.

İlave pahalı herhangi bir donanım gerektirmeden, OmniPeek Enterprise açık bütün görüşmeleri izleyip analiz etmenize imkân sağlar. OmniPeek, gecikme, throughput ve daha birçok ağ problemlerinin detaylı analizine imkân sağlar. Ayrıntılı SIP, Cisco Skinny, MEGACO vb. sinyalleşme analizinin yanı sıra, arayan, aranan, sonlandıran bilgilerini capture sırasına göre size sunar. OmniPeek her açık görüşme için call setup mekanizmasını, cal setup süresini ve Call Detail Record (CDR) bilgilerini size gerçek zamanlı olarak sunar.

 

 Tel   +90 312 219 46 05
 GSM  +90 532 786 43 99
 Faks +90 312 219 56 16

fonitec-garland-ürünleriGarland Technology, bilgisayar ağlarının görünürlüğünü artıran ağ güvenliği, ağ görselleştirme, ağ performans izleme, network adli bilişimi, derin paket yakalama, veri sızıntısı önleme gibi ihtiyaçlarını gidermek amacıyla trafik toplama, atlatma, bölme, çoğaltma, yük dengeleme, yönlendirme, filtreleme, sanallaştırma ürünleri sunan bir ileri teknoloji firmasıdır.

Devamı...


Fonitec-WildPackets ürünleri  WildPackets, Inc, 1990 yılından bu yana kablolu ve kablosuz network üzerinde trafik analizi yapmak, trafiği optimize etmek,  güvenliğini sağlamak ve adli inceleme yapmak amacıyla çeşitli donanım ve yazılımlar geliştiren bir firmadır.

Devamı...


 
Yukarı