Test Access Point (TAP) dendiğinde aklımıza gelen ilk şey, ağdaki trafiği kopyalayarak analizöre gönderen ve ağın belli bir yerine konulan bir cihazdır. En temel anlamda düşündüğümüzde TAP cihazının kullanımının birinci maksadı budur, ancak çoğu network uzmanı TAP cihazının tek görevinin bu olduğunu düşünerek onun imkânlarını sınırlandırmaktadır.

TAP cihazının görev ve fonksiyonları bilinenden çok daha karmaşık olabilir. Bu konuyu sizler için araştırıp, TAP cihazlarını toplam beş kategoride sınıflandırdık.

Breakout TAP           : Kategorideki ilk tip aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi “A” portundaki networkte akan trafiği “B” portundaki networke ve monitör işlemi için de “C” portuna gönderir. “B” portundaki networkte akan trafiği “A” portundaki networke gönderir ve monitör işlemi için de “D” portuna gönderir.

Breakout TAP

Aggregation TAP   : Kategorideki ikinci tip aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, “A” portundaki networkte akan trafiği “B” portundaki networke, “B” portundaki networkte akan trafiği de “A” portundaki networke gönderir. Bu iki porttaki trafikleri monitör işlemi için birleştirerek “D” portuna gönderir.

/Agregation TAP

Replicating TAP         : Kategorideki üçüncü tip aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, SPAN girişini alarak, trafiği birden çok porta gönderir.

Replicating TAP

Bypass TAP  : Hat üzerindeki cihazları herhangi bir çökme noktası (Point of Failure) oluşturmadan kritik bağlantı üzerine monte etmeyi sağladığından Bypass Tap cihazı çok önemlidir. Örneğin; IPS gibi bir cihazı kritik trafiğinizin aktığı bir hatta TAP kullanmadan bağladığınızı düşünelim. IPS cihazıyla ilgili bir sorun çıktığı zaman tüm link gidecektir. Bypass TAP bu durumun oluşmasını ortadan kaldırmaktadır. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, trafiğinizin aktığı kritik linkinizi IPS yerine Bypass TAP cihazına bağladığınızda bu sorun ortadan kalkacaktır.

Bypass TAP

Media Changing TAP : Bu TAP cihazı fiber linkten gelen trafiği alıp monitör portundaki bakır linke veya tam tersi bakır linkten gelen trafiği alıp fiber monitör linkine çevirir.

Yukarıda anlattığımız kategorilerin yanı sıra TAP cihazını en önemli özeliklerindenbirisi pasif cihazlar olması nedeniyle bulunduğu link (hat) üzerinde herhangi bir hata ya da çökmeye neden olmamasıdır. Unutulmamalıdır ki TAP cihazında herhangi bir sorun çıksa dahi linkteki trafik akmaya devam edecektir.

 Tel   +90 312 219 46 05
 GSM  +90 532 786 43 99
 Faks +90 312 219 56 16

fonitec-garland-ürünleriGarland Technology, bilgisayar ağlarının görünürlüğünü artıran ağ güvenliği, ağ görselleştirme, ağ performans izleme, network adli bilişimi, derin paket yakalama, veri sızıntısı önleme gibi ihtiyaçlarını gidermek amacıyla trafik toplama, atlatma, bölme, çoğaltma, yük dengeleme, yönlendirme, filtreleme, sanallaştırma ürünleri sunan bir ileri teknoloji firmasıdır.

Devamı...


Fonitec-WildPackets ürünleri  WildPackets, Inc, 1990 yılından bu yana kablolu ve kablosuz network üzerinde trafik analizi yapmak, trafiği optimize etmek,  güvenliğini sağlamak ve adli inceleme yapmak amacıyla çeşitli donanım ve yazılımlar geliştiren bir firmadır.

Devamı...


 
Yukarı